GTA V ma już 4 lata - tak wyglądały pierwsze rozgrywki na YouTube

GTA V ma już 4 lata - tak wyglądały pierwsze rozgrywki na YouTube

Bez wątpienia Grand Theft Auto V jest jedną z najważniejszych gier ostatnich lat jak i w historii multimedialnej rozgrywki ogólnie - w sumie jak każdy kolejny wydawany przez Rockstar Games tytuł z tej serii. Pomyśleć, że gra, która nadal jest na topie, która cały czas osiąga rekordy popularności i co pewnie dla twórców najważniejsze, nadal generuje ogromne zyski, właśnie świętuje swoje 4 urodziny.


W internecie pierwszy zwiastun gry pojawił się 2 listopada 2011 roku i od tamtej pory ludzie praktycznie zwariowali na punkcie nowego tytułu. Na jego premierę musieli jednak trochę poczekać. Najwcześniej dostali ją użytkownicy poprzedniej generacji konsol. Na X360/PS3 gra pojawiła się 17 września 2013 roku i to tę datę uznaje się za "urodziny" GTA V. Ponad rok dłużej czekali na nią gracze posiadający XOne oraz PS4 - tam gra pojawiła się 18 listopada 2014 roku. Najwięcej cierpliwości musieli mieć graczy PCtowi, bo oni na grę czekali aż do 14 kwietnia 2015 roku, czyli prawie 2,5 roku po pierwszej premierze. Bez wątpienia było jednak warto, bo w stosunku do pierwszej wersji, obecna generacja dostała naprawdę sporą dawkę nowości z trybem 1-osobowym na czele.Gra od razu podbiła serca graczy i dla wielu jest to nawet nie tyle najlepsze GTA, co najlepsza gra ogólnie. Wielu stawia ją nawet wyżej niż kultowe w naszym kraju San Andreas. O dobrym odbiorze tytułu świadczą też wyniki. Według największego serwisu o grach w Polsce - gryonline.pl - gra zasługuje na magiczne 10/10 gwiazdek, co jest najwyższą możliwą oceną w serwisie. Podobnie wysokie oceny możemy odnaleźć na innych serwisach, także za granicą.

GTA V obecnie stoi przede wszystkim swoją pełnoprawną multiplayerową wersją tzw. GTA Online, które w zupełnie nowy sposób przyciągnęło graczy przed ekrany monitorów. Gracze dostali to co wcześniej dostawali jedynie za pośrednictwem nieoficjalnych modów - grę razem ze swoimi przyjaciółmi czy znajomymi za pośrednictwem sieci. Oczywiście, było to również dostępne w przypadku GTA IV, jednak nie na taką skalę i przy takiej jakości. Dzięki sukcesowi tego trybu, po multi znacznie chętniej sięgały także inne duże tytuły ze świata gier, próbujące osiągnąć podobny stopień sukcesu jaki osiągnęło R*.Piątka stała się również niezwykle popularnym tematem na YouTube, gdzie to twórcy nagrywali samą linię fabularną czy też wspomniany wcześniej tryb online. Warto wspomnieć tu o seriach takich twórców jak Rock, Tivolt, Kubson, ReZigiusz czy nie tak dawno Gimper, gdzie filmy z najnowszym GTA przyjęły się naprawdę bardzo dobrze.Wiele mówi się już o kolejnej odsłonie GTA. Pojawiły się nawet pierwsze przecieki, które później szybko zdementowano. Bez wątpienia kolejny tytuł jednak powstanie, w tej czy innej formie i możemy być pewni, że osiągnie również niezwykle dużą popularność. Czy równie wielką jak GTA V? O tym przekonamy się za pewne aż za parę lat.

A co wy sądzicie o najnowszej odsłonie Rockstara? Nadal gracie w V-tkę? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.