10 najpopularniejszych gier esportowych!

10 najpopularniejszych gier esportowych!

Poniżej znajduje się lista 10 gier, które pod względem statystyk oglądalności Twitcha, profesjonalnych zarobków, a także bazy graczy, wyróżniły światowy esport i będą dominowały w 2017 roku na wielu turniejach i konkursach. Określana jest przez łączenie średniej liczby godzin oglądanych na Twitchu w danym okresie, puli nagród ogółem i numerów turniejowych.
League of Legends
Najbardziej znana i ogrywana gra na świecie zdominowała rynek esportowy już jakiś czas temu. W kwietniu tego roku liczba godzin oglądanych na żywo na platformie Twitcha osiągnęła blisko 90 milionów. Podczas Mistrzostw Świata w 2016 roku w puli nagród znalazło się 5 milionów dolarów, a liczba widzów oglądających turniej wyniosła 60 milionów. Dodatkowo w ubiegłym roku LoL zarejestrował ponad 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, co świadczy o jej grywalności.
Dota 2

Gra uważana za "ojca chrzestnego" gatunku MOBA. Początkowo Dota była tylko modyfikacją do Warcrafta 3, jednakże jej znaczenie szybko wzrosło. Jej następca Dota 2 zatrząsnęła światowym rynek, mianując się jedną z najbardziej dochodowych gier na świecie. W puli nagród wszystkich turniejów powiązanych z tą produkcją znalazło się blisko 86 milionów dolarów. Warto napomnieć, że 55 najlepszych profesjonalnych esportowców to gracze Doty 2. Jednakże pod względem wyświetleń nie dorównuje nawet wyżej wspomnianemu League of Legends.


Counter Strike Global Offensive
Gra na którą większość z Was czekała. Jej początki sięgają lat 90 ubiegłego wieku. Podobnie jak Dota zaczynała jako modyfikacja do Half Life, a z czasem osiągnęła pełną niezależność wydają pierwszą część Counter Strike 1.6. Kilka lat temu najnowsza część, czyli Global Offensive zatrząsnęła całym esportowym rynkiem. CS GO jest zdecydowanie na topie pod względem statystyk na Twitchu, które sięgają średnio 46,5 miliona dolarów. Ostatnie potyczki Virtus Pro i Astralis w jednym czasie obejrzało milion widzów, co było absolutnym rekordem. Na światowych turniejach pula nagród wynosi zwykle 1,5 miliona dolarów.


Hearthstone
Gra karciana, która osiągnęła sławę na rynku esportowym już jakiś czas temu. Od 2014 do 2017 roku liczba zarejestrowanych graczy wzrosła z 10 do 70 milionów graczy. W kwietniu zarejestrowano ponad 50 milionów obejrzanych godzin na Twitchu, z czego prawie 8 milionów spezonych było na oglądaniu turniejów esportowych z tej gry.


Overwatch
Gra wydana w ubiegłym roku w szybkim tempie osiągnęła sukces, plasując się na liście najbardziej grywalnych gier. Overwatch cechuje wiele trybów, niepowtarzalnych bohaterów o ciekawych historiach, a także klasy postaci. Jako iż gra dopiero rozwija się pod względem turniejów esportowych to około 9% z 21 milionów godzin oglądanych streamów na Twitchu były profesjonalnymi zawodami. Warto również wspomnieć, że pula nagród takich wydarzeń wynosi około 2 milionów dolarów, 350 turniejów zostało rozegranych w ciągu jednego roku.Starcraft II
Gra typu RTS, która na rynku jest już od 7 lat. Mimo tego jej popularność jest niemal całkowicie przyciągana głownie dzięki esportu. Starcraft II zanotował najwięcej zorganizowanych turniejów, w których pula nagród wynosiła 22 miliony dolarów. Warto wspomnieć, że ponad 50% oglądających streamy na Twitchu wybiera turnieje esportowe, aniżeli zwykłe rozgrywki, a w ubiegłym roku liczba ta wzrosła nawet do 70%.


Smite
Gra inspirowana Dotą 2 trzyma graczy w ciągłej akcji, a do za sprawą perspektywy trzecioosobowej. Regularnie pojawia się w Top 10 najchętniej oglądanych na Twitchu, gromadząc blisko 4 miliony godzin miesięcznie. Nie jest zbyt popularna, a świadczy o tym liczba turniejów, które rozegranych było do tej pory (79). Również ilość graczy profesjonalnie grających w Smite jest niższa. Łączna pula nagród wszystkich turniejów wynosi 9,8 miliona dolarów, z czego 3 miliony dolarów przypadły na Mistrzostwa Świata.


Heroes of the Storm
Kolejna produkcja Blizzarda, która osiągnęła sukces na rynku esportowym. W tytule tym spotkać możemy wiele charakterów ze wszystkich pozostałych gier Zamieci. Z powodzeniem przyjął się jako gra turniejowa, przyciągając do siebie wielu graczy. Dużym plusem jest fakt, iż łatwiej dostępna i odpowiednia dla początkujących. W kwietniu na Twitchu oglądano prawie pół miliona godzin, z czego aż 30% widzów obserwowało poczynania profesjonalistów na turniejach.Street Fighter V
Gra na PS4, której premiera nastąpiła rok temu, nie przyjęła się z pozytywnym odzewem, a spowodowane było to jej poprzednikiem. Jednakże od momentu wydania jej jakość i grywalność znacznie polepszyła się, a popularność wciąż wzrasta. Mimo tego zeszłoroczne turnieje mogą pochwalić się pulą nagród o wysokości nawet 360 milionów dolarów, a w tym roku mają sięgnąć nawet do 600 milionów. W kwietniu zanotowano 2,5 milionów oglądających godzin na Twitchu. 

Super Smash Bross. Melee
Ostatnia gra na tej liście, która osiągnęła sukces w światowym esporcie. Typowa gra platformowa z systemem walki na arenie przyciągnęła do siebie wielu graczy. Łączna pula nagród w turnieju wynosi nawet 50 tysięcy dolarów. Liczba ta może nie robić wrażenia, jednakże warto mieć na uwadze, że produkcja ta ma już 15 lat. Mimo braku rozdzielczości HD i nowoczesnej grafiki przeglądy Twitcha przekraczają 1,5 miliona godzin miesięcznie.

Strony: 1


Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.